Indukce jako řešení komunikace na přepážkách se sklem: Magistrát města Brna instaluje indukční smyčky
Jak zjednodušit komunikaci s uživateli sluchadel za přepážkami Magistrátu města Brna?
Ilustrační příběh
Novomanželé Martin a Lenka mají krátce po svatbě a jsou nedoslýchaví. Pro komunikaci s ostatními používají sluchadlo. Žijí mimo Brno, ale chtějí se do Brna přistěhovat za lepším pracovním uplatněním. Byt si už našli a chtějí si přihlásit do Brna i trvalý pobyt, aby mohli využívat výhod s ním spojených. Rozhodnou se tedy, že vyrazí na Odbor správních věcí Magistrátu města Brna (ulice Husova), kde je umístěna agenda evidence obyvatel. Dojdou na oddělení evidence obyvatel, kde sedí úřednice za přepážkou se silným plexisklem s několika otvory na dokumenty a průchod zvuku. Pár by přehlášení chtěl vyřídit rychle, protože mají zakoupenou jízdenku na vlak do Prahy. Komunikace přes plexisklo vázne. Lenka ani Martin úřednici nerozumějí každé druhé slovo. Když pracovnice zjistí, že se jedná o nedoslýchavé klienty, přejde na písemnou komunikaci, která je ale v porovnání s verbální komunikací výrazně pomalejší. Po každé neúspěšné větě jim předává lístek s požadavkem nebo otázkou. Celé vyřízení tak trvá výrazně déle, než očekávali. Následně Martin s Lenkou spěchají na nádraží, nicméně vlak jim ujíždí a jízdenka propadá.
Analýza
- Na většině přepážkových pracovišť Magistrátu města Brna chybí indukční smyčky.
- Personál na většině přepážkových pracovišť Magistrátu města Brna je proškolen v komunikaci s nedoslýchavými lidmi, ale komunikace trvá zbytečně dlouho.
- Většina přepážkových pracovišť je vybavena plexiskly, která brání odezírání a lepší slyšitelnosti zvuku.
Návrh
- Identifikace nejvytíženějších přepážkových pracovišť Magistrátu města Brna, kde existuje předpoklad častějšího kontaktu mezi úředníky a uživateli sluchadel.
- Instalace indukčních smyček na těchto přepážkách.
- Proškolení zaměstnanců, jak ovládat indukční smyčku.
Konkrétní realizace v Brně
Na 12. setkání Poradního sboru pro bezbariérové Brno, které se konalo 21. 3. 2019, byl schválen Akční plán pro postupné odstraňování bariér na rok 2019. Tento akční plán definuje jako jednu z klíčových aktivit instalaci indukčních smyček na vybraných přepážkových pracovištích Magistrátu města Brna. Vybranými místy jsou velmi frekventovaná pracoviště, kde dochází k častému osobnímu styku klientů s úředníky. Na poradě vedení dne 9. 9. 2019 byla schválena realizace tohoto záměru. Celkově bylo vytipováno 13 přepážkových místností magistrátu, 2 přepážkové místnosti Městské policie Brno a 7 zasedacích místností. Do konce roku 2019 byly nainstalovány indukční smyčky ve všech vytipovaných prostorách, tedy do 13 přepážkových jednacích kanceláří o velikosti cca 10–40 m², do 7 zasedacích místností o velikosti do 150 m² a do 2 přepážkových místností pro projednávání přestupků v dopravě na Městské policii Brno. Za rok 2019 bylo na tento projekt vyčleněno 200 000 Kč z rozpočtu Odboru zdraví Magistrátu města Brna.
Časová osa
-
jaro 2019:
schválen akční plán pro postupné odstraňování bariér na rok 2019
-
léto 2019:
vytipovávání vhodných míst pro instalaci indukčních smyček na pracovištích Magistrátu města Brna
-
podzim 2019:
schválena realizace indukčních smyček
-
zima 2019:
instalace indukčních smyček
Omezení řešení
- Instalované indukční smyčky vyžadují údržbu a proškolení personálu.
- Indukční smyčky nejsou instalovány na všech pracovištích Magistrátu města Brna, kde dochází ke kontaktu mezi úředníkem a klientem.
- Je nutné dobře označit místa s indukční smyčkou a informovat o nich uživatele sluchadel.
- Indukční smyčka usnadňuje komunikaci pouze nedoslýchavým lidem se sluchadlem, nikoliv všem lidem se sluchovým znevýhodněním.
Závěry
- Odbor zdraví ve spolupráci s Poradním sborem pro bezbariérové Brno nainstaloval indukční smyčky na vybraná přepážková pracoviště Magistrátu města Brna.
- Instalované indukční smyčky usnadní komunikaci mezi úředníky a uživateli sluchadla, díky čemuž bude vyřizování administrativních záležitostí pro obě strany rychlejší a komfortnější.
Slovníček
- indukční smyčka
Indukční smyčka je zařízení, které osobám se zbytkem sluchu umožňuje plnohodnotný poslech v nejrůznějších prostorech a situacích, ve kterých samotné sluchadlo nestačí. Mohou být buď trvale zabudované, nebo přenosné. Indukční smyčky nejčastěji používají uživatelé sluchadel. Pracují tak, že zvuk přijímaný z nějakého zdroje, například z televize, telefonu, přehrávače apod., je vyzařován do prostoru ve formě proměnlivého magnetického pole modulovaného podle vstupního signálu. Tímto způsobem lze výrazně zlepšit komunikaci pro osoby se sluchovým znevýhodněním v rušných a hlučných prostorech. Prostory, kde může indukční smyčka najít své uplatnění, jsou například dopravní terminály, dopravní prostředky, kostely, kina, divadla, konferenční sály nebo i domácnost.
- sluchadlo
Sluchadlo je elektroakustický přístroj sloužící ke zlepšení sluchu při částečné hluchotě zesilováním a modulací zvuku, a to především řeči přicházející z okolního prostředí. Někdy se také nesprávně označuje jako naslouchadlo. Tyto přístroje jsou schopny: zvýraznit zvuk přicházející z určitého směru, zaměřit se na řeč a potlačit okolní hluk, komprimovat frekvence zvuku tak, aby byly znovu uchem slyšitelné. Sluchadlo funguje tak, že zachycuje zvuk, zesiluje ho a posílá ho do zvukovodu, skrz střední ucho do vnitřního ucha, kde se nacházejí sluchové nervy. Existuje několik druhů sluchadel, které se liší především typem instalace a umístěním: sluchadla závěsná – většina přístroje je za uchem; sluchadla nitroušní – většina přístroje je přímo ve zvukovodu; kapesní sluchadla – zesilovač je v kapse oblečení; sluchadla brýlová – zesilovač je umístěn v nožičkách brýlí. Nejmodernější sluchadla se umí bez potíží připojit k mobilnímu telefonu, nabízí telefonování hands-free nebo streamování. Některá sluchadla jsou vyráběna tak malá, že jsou ve zvukovodu takřka neviditelná, i přesto jsou schopna reprodukovat zvuk ve vysoké kvalitě.