Statut Poradního sboru RMB pro bezbariérové Brno
I. Základní ustanovení
Rada města Brna zřídila jako svůj poradní a iniciativní orgán v otázkách řešení přístupnosti města Brna a odstraňování bariér „Poradní sbor pro bezbariérové Brno“ (dále jen „sbor“). Sbor byl zřízen k 1. 3. 2017.
II. Poslání sboru
Poradní sbor sdružuje osobnosti, které se významným způsobem podílejí na aktivitách zaměřených na řešení přístupnosti města a odstraňování bariér pro osoby s omezenou schopností pohybu.
Posláním sboru je zajištění vytváření přístupného prostředí tj. prostředí, které umožní bezpečný a samostatný pohyb a užívání všem uživatelům bez ohledu na jejich schopnosti, znalosti, zdravotní stav a postupné odstraňování stávajících bariér.
III. Úkoly a činnost sboru
Poradní sbor zejména:
- průběžně sleduje a hodnotí vývoj v oblasti přístupnosti ve městě Brně,
- dává podněty ke koncepčnímu řešení závažných problémů v oblastech, které se týkají přístupnosti města pro osoby s omezenou schopností pohybu,
- připravuje podklady, stanoviska a návrhy na základě vyžádání Rady města Brna, náměstků primátora nebo členů RMB.
- předkládá návrhy na opatření pro realizaci koncepce řešení přístupnosti města Brna pro osoby s omezenou schopností pohybu,
- připomínkuje záměry města Brna, jeho organizací a dalších předložených materiálů z hlediska bezbariérovosti,
- konzultuje projektové dokumentace, prostřednictvím kompetentních osob/institucí zajišťuje dohled nad průběhem staveb a účast na stavebních řízeních,
- koordinuje rozvojové a investiční záměry na úrovni města, spolupráci mezi jednotlivými odbory, organizacemi města a městskými částmi v oblasti bezbariérovosti,
- spolupracuje se zástupci cílových skupin (osoby se zdravotním postižením, senioři, rodiny ad.), řeší konkrétní problémy,
- iniciuje aktivity spojené se zpřístupňováním města,
- vytváří a spolupracuje na koncepčních materiálech, spolupracuje na vytváření metodik týkajících se bezbariérovosti v různých oblastech (bydlení, doprava…) s možností připomínkovat vznikající materiály a vyjadřovat se a navrhovat úpravy u již existujících,
- o své činnosti informuje nejméně 1x ročně Radu města Brna,
- projednává a posuzuje projekty v rámci programu lehce odstranitelných bariér a navrhuje financování jednotlivých projektů,
- spolupracuje s Odborem investičním, Odborem dopravy, Odborem zdraví, Oddělením předprojektové přípravy staveb, DPMB, TSB, BKom, KAM, VZMB,
- vyjadřuje se k plánovaným investičním záměrům z hlediska bezbariérovosti na následující roky.
IV. Členství ve sboru
- Členy sboru jmenuje a odvolává Rada města Brna.
- Členství ve sboru je na dobu neurčitou.
- Členové poradního sboru vykonávají svou činnost bez nároku na finanční odměnu. Výjimkou budou odborné činnosti vyplývající z úkolů poradního sboru (vypracování odborných stanovisek, konzultační činnost, kontrola projektových dokumentací, účast na kontrolních dnech, výrobních výborech, šetření na místě, výklad příslušné legislativy atd.). Tyto činnosti budou hrazeny a vykonává je člen/členové poradního sboru na pozici odborník v oblasti řešení bezbariérovosti.
- Členství ve sboru je možné na žádost člena kdykoli ukončit.
V. Organizační uspořádání sboru
- Předsedou sboru je rezortní náměstek nebo příslušný člen Rady města Brna.
- Místopředsedu, který předsedu zastupuje v době nepřítomnosti, volí členové sboru.
- Jednání sboru svolává tajemník, který je z titulu svého pracovního zařazení referentem Odboru zdraví MMB.
VI. Jednání sboru
- Jednání sboru musí být svoláno pozvánkou (písemnou nebo elektronickou), která obsahuje program jednání a je doručena členům sboru nejméně 7 dnů před jeho konáním. Program jednání může být stanoven členy sboru nebo ho stanoví předseda spolu s tajemníkem sboru.
- Jednání sboru se konají nejméně po třech měsících. Náměstek primátora, předseda sboru nebo nejméně 5 členů sboru mohou pověřit tajemníka svoláním mimořádného jednání sboru k naléhavým problémům.
- Nemůže-li se člen sboru na jednání sboru dostavit, je povinen se předem omluvit.
- Ke každému jednání sboru se vyhotoví prezenční listina, do které se podepisují osobně přítomní členové sboru a ostatní osoby, účastnící se jednání.
- Předseda sboru odpovídá za činnost sboru. O činnosti sboru zpracovává informační zprávu, kterou předkládá Radě města Brna nejméně 1x ročně.
- Tajemník sboru připravuje podklady pro jednání sboru.
- Z jednání pořizuje tajemník zápis. V zápise jsou obsažena všechna usnesení, doporučení a návrhy sboru, včetně výsledků hlasování, příp. odlišných stanovisek. Tajemník sboru zabezpečí doručení zápisu všem členům sboru.
- Jednání sboru řídí předseda, příp. místopředseda. V případě jejich nepřítomnosti řídí jednání člen sboru, na kterém se přítomní dohodnou.
- Předseda nebo místopředseda může být odvolán jen nadpoloviční většinou členů sboru.
- Sbor může rozhodovat, je-li přítomna nadpoloviční většina jeho členů. Tajemník je členem sboru.
- Sbor usiluje o konsenzus. V nutném případě rozhoduje prostou většinou hlasů přítomných členů. V případě rovnosti je rozhodující hlas předsedy, příp. místopředsedy nebo předsedajícího člena sboru.
- Sbor si v případě potřeby může k jednání přizvat i odborníky, kteří nejsou členy sboru.
VII. Korespondenční elektronické hlasování
- V případě nutnosti rychlého rozhodnutí, neefektivity svolání sboru či v dalších případech, které posuzuje vždy předseda, je možné použít korespondenčního hlasování elektronickou cestou, tzv. per rollam.
- V případě korespondenčního hlasování mohou hlasovat pouze členové sboru, popř. jejich náhradníci, pokud jsou jmenováni Radou města Brna.
- V případě použití korespondenčního hlasování zašle tajemník sboru členům sboru e-mail, který bude obsahovat ke každému bodu, který je předmětem korespondenčního hlasování, důvodovou zprávu, návrh usnesení a termín, do kdy se mají členové sboru na elektronickou adresu tajemníka sboru elektronickou poštou vyjádřit, zdali s navrženým usnesením souhlasí, nesouhlasí nebo se hlasování zdržují.
- Členové sboru mají na hlasování minimálně 6 pracovních dní od odeslání návrhu. Pokud se člen sboru nevyjádří ve stanovené lhůtě, považuje se, že hlasuje pro navržené usnesení. V případě časové nouze může tajemník sboru členům navrhnout zkrácení termínu na vyjádření se k podkladům. Členové sboru mohou zkrácený termín rozporovat.
- Tajemník sboru zašle nejpozději do 5 pracovních dnů od ukončení korespondenčního hlasování všem členům sboru výsledek hlasování elektronickou cestou.
VIII. Závěrečná ustanovení
- Tento Statut Poradního sboru RMB pro bezbariérové Brno byl schválen R7/102. schůzí dne 14. 2. 2017 a nabývá účinnosti dnem 1. 3. 2017.
- Změna Statutu Poradního sboru RMB pro bezbariérové Brno byla schválena R8/135. schůzí RMB dne 3. 3. 2021
- Změna Statutu Poradního sboru RMB pro bezbariérové Brno byla schválena R9/012. schůzí RMB dne 21.12.2022
- Statut se mění pouze písemnými změnami.